Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Výstava v renesančnom kaštieli v Šarišských Dravciach - projekt podporený Nadáciou SPP

GALÉRIA
Počet videní: 352
2 min. čítania
Výstava v renesančnom kaštieli v Šarišských Dravciach - projekt podporený Nadáciou SPP

Výstava v kaštieli

Výstava v renesančnom kaštieli v Šarišských Dravciach

 

V mesiacoch jún až november 2023 sme realizovali projekt „Výstava v renesančnom kaštieli v Šarišských Dravciach“.

Cieľom projektu bolo vytvoriť panelovú výstavu, ktorá prostredníctvom historických dokumentov, dobových fotografií a odborných textov predstaví dejiny obce Šarišské Dravce s dôrazom na zachované pamiatky v kostole sv. Kataríny Alexandrijskej a renesančného kaštieľa rodu Berzevici a Smrečáni. Cieľom výstavy bolo prezentovať bohatú históriu obce pre žiakov, študentov a širokú verejnosť a prispieť k zachovaniu kultúrnych hodnôt.

Projekt sme realizovali v spolupráci s pánom JUDr. Mgr. Jozefom Kušnírom, ktorý je autorom výstavy. Na grafickom spracovaní a tlači sa podieľala spoločnosť GLOBAL DIAMONDS, s.r.o..

Tento projekt bol podporený dotáciou od Nadácie SPP v sume 950 EUR a v rámci spolufinancovania sme z vlastných zdrojov uhradili 175 EUR.

V priebehu projektu sa uskutočnili obecné slávnosti obce Šarišské Dravce s názvom Dravce Paráda, na ktorých sa uskutočnilo slávnostné otvorenie panelovej výstavy v renesančnom kaštieli, pod názvom „Šarišské Dravce vo svetle dejín“, Veľké dejiny neveľkej obce a pamiatky na jej bohatú minulosť. Ďalej sme realizovali kultúrne podujatia a spoločenské akcie, besedy a prezentácie výstavy, cez ktoré mohli účastníci spoznať bohatú históriu od prvej písomnej zmienky až po súčasnosť obce. Realizovaním projektu sme prispeli k zachovaniu kultúrneho dedičstva obce pre ďalšie generácie.